2009 2010 2008 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2019 2020 2021 2022 2023
GłównaAktualnościPROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA I POSTĘPOWANIA PREWENCYJNEGO W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO COVID-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRASNEM LASOCICACH

PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA I POSTĘPOWANIA PREWENCYJNEGO W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO COVID-19 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRASNEM LASOCICACH

PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA I POSTĘPOWANIA PREWENCYJNEGO W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO COVID-19

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ADAMA MICKIEWICZA

W KRASNEM LASOCICACH

 

Podstawa procedury:

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 z dnia

I  CEL

Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozpowszechniania się wirusa. 

II  ZAKRES PROCEDURY

Procedurę należy stosować w Szkole  Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krasnem Lasocicach.

III  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA WDROŻENIE PROCEDURY

Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz  pracownicy szkoły

IV  OKRES OBOWIĄZYWANIA REGULAMINU I ZMIANY W NIM WPROWADZANE

  1. Regulamin obowiązuje od 1 września 2020 do odwołania.
  2. Możliwe jest wprowadzanie zmian w niniejszym regulaminie w formie aneksów w zależności od zmian w prawie, sytuacji epidemicznej oraz wskutek dokonanych obserwacji życia szkoły.

IV  ZASADY OGÓLNE

1.                 Zawsze należy postępować zgodnie z zasadami działań przeciwepidemicznych wobec Covid19 i ogólnymi wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

2.                 Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia lub dezynfekowania rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie z boiska lub placu zabaw i po skorzystaniu  z toalety.

3.                 Każdy uczeń znajdujący się na terenie szkoły ma obowiązek posiadania przy sobie maseczki, którą  zakłada  w  sytuacjach  określonych  w niniejszym regulaminie. Pracownicy zobowiązani są posiadać maseczki lub przyłbice.

4.                 Należy pamiętać o konieczności zmieniania maseczki w przypadku jej dłuższego używania. Używane maseczki należy przechowywać w torebce foliowej i następnie zdezynfekować (np. uprać w temperaturze 60 stopni  i wyprasować) przed ponownym użyciem. Maseczki jednorazowe należy wyrzucić do kosza umieszczonego przy drzwiach wejściowych na parterze szkoły.

5.                  Możliwe są zmiany obowiązującego planu lekcji, o ile wymagać będzie tego sytuacja.

6.                  Ścieżką szybkiego kontaktu z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami jest kontakt telefoniczny. Dodatkowym sposobem kontaktu z nauczyciela i i rodzicami jest korespondencja mailowa.

7.                  Wychowawcynapoczątkurokuszkolnegozbierająaktualnenumerytelefonówiumieszczająje w dzienniku, a także ich listę przekazują do sekretariatu w celu szybkiego informowania w razie objawów chorobowych dziecka przebywającego na terenie szkoły.

8.                  Uczniowie i pracownicy szkoły powinni zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie drogi do szkoły i ze szkoły, w szczególności w środkach komunikacji – autobus szkolny (stosowanie skutecznie chroniących maseczek).

9.                  Bezdotykowy dyspenser z płynem do dezynfekcji rąk znajduje się na korytarzu przy wejściu do szkoły (parter). Ponadto w każdej sali lekcyjnej umieszczone są pojemniki z płynem do dezynfekcji. W toaletach znajdują się dozowniki z mydłem oraz płynem dezynfekującym.

 

V    WARUNKI PRZEBYWANIA I PRZEMIESZCZANIA SIĘ NA TERENIE SZKOŁY

1.                  Na terenie szkoły mogą przebywać jedynie osoby (uczniowie, pracownicy,rodzice– w wyznaczonej strefie) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

2.                 Za objawy chorobowe wskazane w pkt. 1 uznaje się m.in.: podwyższoną temperaturę ciała, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem.

3.                 Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły rodzice z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

4.                 Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły (uczniowie, rodzice, pracownicy) mają obowiązek skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.

5.                 Przy wejściu do budynku wszyscy wchodzący mają zakryte usta i nos oraz dezynfekują ręce. 

6.                 Uczniowie udają się do szatni zachowując odpowiedni dystans, po przebraniu wchodzą do wyznaczonej sali lekcyjnej.

7.                 Rodzice (prawni opiekunowie) muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak i przebywania w budynku szkoły.

8.                 Rodzice przyprowadzający dzieci nie wchodzą do szkoły.

9.                 Rodzice/opiekunowie przyprowadzający dziecko do klasy 0 doprowadzają dziecko do drzwi wejściowych oddziału przedszkolnego, dziecko samodzielnie wchodzi do sali.

10.            Rodzice/opiekunowie przyprowadzający uczniów klas 1 i klasy 0 mogą wejść na teren szkoły                        (w szczególnych przypadkach w okresie adaptacyjnym (szatnia) zachowując zasady:

1)      1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

2)      dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

3)      dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,

4)      rodzice          powinni           przestrzegać     obowiązujących           przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować maseczki, dezynfekować ręce).

11.            Uczniowie na zajęcia przychodzą do szkoły punktualnie zgodnie z harmonogramem zajęć, jednak nie wcześniej niż 15 min przed pierwszą lekcją.  Należy opuścić szkołę, jak najszybciej po ukończonych zajęciach . 

12.            Uczniowie wchodzą do szkoły wejściami wyznaczonymi przez Dyrektora Szkoły.

13.            Uczeń zakłada maseczkę każdorazowo gdy przebywa w częściach wspólnych szkoły.

14.            W  szkole  będzie  ograniczone  przebywanie  osób  z  zewnątrz  do  niezbędnego  minimum     i tylko w wyznaczonych miejscach. Osoby, które będą musiały przebywać na terenie szkoły, które nie są uczniami lub pracownikami, muszą być zdrowe i bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych.

15.            W uzasadnionych przypadkach rodzice i osoby trzecie mogą wejść na teren szkoły zachowując zasady:

a)       wchodzą do sekretariatu pojedynczo;

b)       stosują maseczki oraz dezynfekują ręce przy wejściu do szkoły, zachowują dystans 1,5m;

c)       nie korzystają z toalet przeznaczonych dla uczniów;

d)      nie wchodzą do żadnych innych pomieszczeń szkolnych poza sekretariatem.

16.            Po oddaniu dziecka pod opiekę nauczyciela dyżurującego rodzice opuszczają teren szkoły.

17.            Czas pobytu opiekunów w szkole należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

18.            Czas korzystania z szatni powinien być jak najkrótszy. 

19.             Na klatce schodowej obowiązuje ruch prawostronny.

20.            Wszystkich przebywających na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: dezynfekcja   i mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

21.            Uczniowie oraz pracownicy szkoły obowiązkowo noszą maseczki w przestrzeniach wspólnych.

22.            Na terenie toalet uczniowskich może przebywać tyle osób, ile jest kabin + osoby przy umywalkach. Na terenie toalet rekomenduje się noszenie maseczek ze względu na małe rozmiary kabin i możliwy kontakt z osobami z różnych klas.

23.            Obowiązuje zakładanie maseczek przez uczniów w sytuacji bezpośrednich kontaktów (rozmowy twarzą w twarz) z pracownikami szkoły lub innymi uczniami.

24.            Uczniowie wciągu dnia przebywają w jednej sali(poza informatyką i wychowaniem fizycznym). Na każdej lekcji odbywającej się w tej samej sali uczniowie nie zmieniają ławek.

 

VI  OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW ZWIĄZANE Z OGRANICZANIEM ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ KORONAWIRUSA

1.                 Dyrektor na bieżąco monitoruje na terenie    szkoły    realizację    zasad    związanych                             z    profilaktyką    zakażenia    SARS-CoV-19.  

2.                 Dyrektora na bieżąco śledzi informacje związane z koronawirusem na stronach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,  Głównego Inspektoratu Sanitarnego, MEN.

3.                 Dyrektor i pracownik obsługi  odpowiada za zapewnienie środków do  mycia i dezynfekcji w ciągu całego dnia pracy szkoły.

4.                 Dyrektor szkoły, wychowawcy klas     odpowiadają     za    zamieszczenie    odpowiednich    instrukcji    związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ewentualne ich  aktualizowanie.

5.                 Dyrektor codziennie  monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, kuchni, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur, włącznikówitp.

6.                 Dyrektor szkoły zapewnia odrębne pojemniki do wyrzucania zużytych rękawiczek jednorazowych i maseczek, które są dostępne przy drzwiach wejściowych na parterze budynku.

7.                  Pracownicy obsługi systematycznie uzupełniają dozowników na mydło i płyny dodezynfekcji.

8.                 Nauczyciele  kończący  daną  lekcję  wietrzą  co  najmniej  co  godzinę  lekcyjną  sale  lekcyjne,  a pracownicy obsługi - części wspólne (korytarze,stołówkę).

9.                 Z sal lekcyjnych zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować lub ograniczono do nich dostęp.

10.            Pracownicy obsługi czyszczą  i dezynfekują  dotykane  przez uczniów i pracowników powierzchnie, w tym: klamki, poręcze, włączniki, krany,itp.

11.            Pracownicy  ściśle  przestrzegają  zaleceń   producenta   środka   dezynfekującego,   zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów ipomieszczeń.

12.            Dyrektor szkoły odpowiada za to, by wszystkie stosowane środki dezynfekcyjne posiadały odpowiednie atesty.

13.            Zasady obowiązujące na zajęciach wychowania fizycznego

1)      W Sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte lub dezynfekowane przez pracowników obsługi po każdym dniu zajęć(po zakończeniu zajęć w danym dniu lub przed ich rozpoczęciem w dniu następnym), lub w miarę możliwości po każdej grupie ćwiczebnej. Nadzór nad tymi czynnościami sprawują nauczyciele wychowania fizycznego w porozumieniu z pracownikami obsługi.

2)      Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, sprzęt do doświadczeń itp.) wykorzystywane podczas zajęć przez uczniów będą dezynfekowane. Ze to działanie odpowiada nauczyciel prowadzący lekcję z użyciem takich pomocy.

3)      Podczas realizacji  zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie  można zachować dystansu, ograniczone są ćwiczenia i gry kontaktowe.

4)      Nauczyciele wychowania fizycznego przy sprzyjającej aurze zajęcia prowadzą na boisku.

14.             W czasie przerw uczniowie zamiennie korzystają w korytarzy szkolnych lub pozostają w sali pod opieką nauczyciela dyżurującego. Nauczyciele przebywający podczas przerw z uczniami   w salach lekcyjnych wietrzą je. Nie oznacza to, że uczniom nie wolno w tym czasie w razie potrzeby opuszczać sal np. do toalety.

15.             W dni pogodne uczniowie spędzają przerwy (według grafiku–zmianowo wyznaczone klasy)na terenie zewnętrznym szkoły (w ogrodzie przyszkolnym). Opiekę nad nimi sprawują nauczyciele według grafiku.

16.             W miarę potrzeb powierzchnia placu przyszkolnego zostanie odpowiednio podzielona na strefy dla zespołów klasowych.

17.             Sprzęt w ogrodzie szkolnym powinien być codziennie czyszczony z użyciem detergentów lub dezynfekowany przed wejściem uczniów.

18.             W przypadku zmianowości zespołów klasowych i korzystania z tych samych urządzeń, czyszczenie powinno odbyć się przed korzystaniem przez kolejną grupę.

19.             Jeśli nie będzie możliwości dezynfekcji/wyczyszczenia urządzeń na placu zabaw oraz na boisku szkolnym Dyrektor Szkoły zarządzi wyłączenie z użytku placu zabaw i boiska.

20.             Podczas zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez pracowników szkoły obowiązują zasady adekwatne do prowadzenia lekcji.

21.             Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

1)      Nauczyciel bibliotekarz określi liczbę osób mogących jednocześnie wypożyczać/oddawać książki.

2)      Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.

3)      Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

4)      Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

22.             Zasady korzystania z zajęć świetlicowych- Zasady korzystania z zajęć świetlicowych związane z aktualnym reżimem sanitarnym są określone w aneksie do regulaminu świetlicy.

1)      Zajęcia świetlicowe odbywają się w sali dydaktycznej lub na placu zabaw i boisku szkolnym.

2)      W zajęciach świetlicowych uczestniczą wyłącznie dzieci dojeżdżające, a w przypadku, gdy oboje rodzice pracują uczestnictwo dzieci jest ustalane z dyrektorem szkoły.

3)      Opiekunowie zajęć świetlicowych zwracają uwagę na ilość uczniów w świetlicy i w razie potrzeby rozdzielają na mniejsze grupy w oddzielnych salach.

23.             Zasady korzystania z dowozu/odwozu

1)      Z  transportu do i ze szkoły może skorzystać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. 

2)      Jeżeli w domu ucznia przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych wtedy uczeń nie może skorzystać z dowozu do i ze szkoły.

3)      Dzieci, korzystające z autobusu szkolnego, podczas podróży zobowiązane są do używania maseczek lub przyłbic zakrywających usta oraz nos. 

4)      W przypadku, gdy dziecko zapomni zabrać z domu maseczki lub przyłbicy, nauczyciel opiekun dowozu lub kierowca autobusu udostępniają maseczkę uczniowi, którą podczas wychodzenia z pojazdu pozostawia w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Rodzic zobowiązany jest dostarczyć dziecku do szkoły maseczkę lub przyłbicę.

5)      Przed wejściem do autobusu szkolnego zaleca się uczniom dezynfekcję dłoni płynem dezynfekcyjnym udostępnionym przez osobę sprawującą opiekę podczas dowożenia.

6)      Miejsca zajmowane przez dzieci w autobusie szkolnym muszą gwarantować zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego. W razie konieczności dzieci są zobowiązane do zajmowania miejsc wskazanych przez osobę sprawującą opiekę podczas dowozu. 

7)      Osoby sprawujące opiekę podczas dowozu zobowiązane są do stosowania podczas dowozu środków ochrony osobistej (rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk, maseczek lub przyłbic osłaniających nos i usta).

8)      Zadania opiekuna podczas dowożenia do i ze szkoły może wykonywać wyłącznie osoba zdrowa bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną dróg oddechowych.

9)      Kierowca autobusu szkolnego zobowiązany jest do stosowania podczas dowozu środków ochrony osobistej (rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk, maseczek lub przyłbic osłaniających nos i usta). Obowiązki i zadania kierowcy autobusu szkolnego może wykonywać wyłącznie osoba zdrowa bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną dróg oddechowych.

10)  Kierowca autobusu szkolnego jest zobowiązany do odkażenia wnętrza autobusu szkolnego każdorazowo przed rozpoczęciem dowozu oraz po jego zakończeniu płynem do dezynfekcji powierzchni.

24.             Dyrektor  przeprowadza  szkolenie pracowników na temat postępowania w pracy   w czasie epidemii i związanych z tym faktem obowiązków.

25.             Pracownicy, w przypadku których objawy  choroby zakaźnej, w tym  w  szczególności  kaszel  w połączeniu z podwyższoną temperaturą, trudności w oddychaniu pojawiły się podczas wykonywania pracy, powinni założyć maseczkę, niezwłocznie odizolować się od innych osób, powiadomić przełożonego (najlepiej telefonicznie) i po uzgodnieniu z przełożonym udać się do domu. Decyzję o ich pracy w kolejnych dniach lub zwolnieniu ze świadczenia pracy podejmuje lekarz rodzinny. O wynikach teleporady lub badania przeprowadzonego przez lekarza pracownik niezwłocznie informuje dyrektora  szkoły. Obszar, w którym poruszał  się i przebywał pracownik, bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu. W sytuacji podejrzenia zakażenia pracownika koronawirusem dyrektor zwraca się z prośbą o wytyczne do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz informuje organ prowadzący.

26.             Pracownik, który został objęty kwarantanną bądź uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa , ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o tym fakcie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy.

27.             Po otrzymaniu pisemnej decyzji o kwarantannie pracownik  powinien ją bezzwłocznie przekazać pracodawcy. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, niezwłocznie przekazuje skan lub zdjęcie dokumentu, a oryginał dostarcza po zakończeniu kwarantanny. Gdy nie posiada takich możliwości, po uzgodnieniu z dyrektorem dokument dostarcza po zakończeniu kwarantanny.

28.             Po poinformowaniu pracodawcy o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy przez pracownika, dyrektor szkoły – w porozumieniu z pracownikiem – ustala, czy może on pracować zdalnie.

 29.             W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dyrektora, dyrektor niezwłocznie powiadamia organ prowadzący i nadzorujący.

 

VII                    SPOSÓB     POSTĘPOWANIA     W     PRZYPADKU    STWIERDZENIA    OBJAWÓW CHOROBOWYCH U UCZNIA W TRAKCIE POBYTU WSZKOLE

1.                 Uczniowie wykazujący objawy infekcji górnych dróg oddechowych nie mogą uczestniczyć                       w lekcjach.

2.                 Uczeń, który dostrzega u siebie objawy choroby, niezwłocznie zgłasza ten fakt nauczycielowi lub pracownikowi szkoły i natychmiast zakłada maseczkę.

3.                 W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączki (pomiar termometrem bezdotykowym wskazujący 37,5°C (a w szczególności 38oC lub   więcej), kaszlu, uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium) i niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice o konieczności odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).                     

4.                 Pomiaru  temperatury  dokonuje  się   zgodnie z zasadami:

a)      podczas pomiaru, ze względu na przenoszenie się wirusa droga kropelkową, nie należy ze sobą rozmawiać;

b)      pracownik  dokonujący  pomiaru  wykonuje  go  w  maseczce  lub  przyłbi i jednorazowych rękawicach ochronnych.

c)       Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę przez niego wyznaczoną.

5.                 Uczeń w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki, zachowuje odpowiednią odległość w styczności z tym dzieckiem.

6.                 Decyzję dotyczącą sprawowania opieki nad pozostałymi uczniami podejmuje dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba.

7.                 Opiekun grupy, w której znajdowało się dziecko z objawami chorobowymi jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana.

8.                 W przypadku ignorowania prośby o odbiór ucznia podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.

9.                 Rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły bądź niezwłocznego oddzwaniania.

10.            Rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z objawami choroby ze  szkoły.

11.            Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi i gorączką(37,5°C lub więcej) ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku teleporady bądź badania ucznia przez lekarza.

12.            W  sytuacji  podejrzenia  zakażenia  ucznia  koronawirusem  dyrektor  zwraca  się  z  prośbą                    o wytyczne do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz informuje organ prowadzący.

13.            Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.

14.            Należy sporządzić listę osób, które przebywały w pomieszczeniach razem z uczniem podejrzanym o zakażenie.

15.            Rodzic ucznia, który został objęty kwarantanną bądź uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa, ma obowiązek niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły o tym fakcie.

 

VIII     POSTĘPOWANIE  UCZNIA,  PRACOWNIKA,  RODZICA  W  PRZYPADKU  KONTAKTU  Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ SARS-CoV-2

1.                  Za osobę pozostającą w kontakcie z zakażonym uznaje się:

a)      Pracownika szkoły, ucznia, jego rodzica pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut;

b)      osobę, która prowadziła rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas;

c)       każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.

2.                  Osób z kontaktu nie uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:

a)      pozostanie w domu przez 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codziennego pomiaru temperatury i świadomego zwracania uwagi na swój stan zdrowia;

b)      poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanuzdrowia;

c)       jeżeli w ciągu 10 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) - należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno- epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3.                 Decyzję o tym, czy dana osoba znajduje się w grupie kontaktu, podejmują służby sanitarne po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.

 

IX   POTWIERDZENIE ZAKAŻENIA SARS-CoV-2 NA TERENIE SZKOŁY

1.                 Dyrektor kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz organem prowadzącym i ustala, jakie działania należy podjąć na terenie szkoły.

2.                 Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę.

3.                 Dyrektor w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz organem prowadzącym podejmuje decyzję o zmianie modelu nauki na zdalny bądź mieszany lub innych środkach  zapobiegawczych.

4.                  Dyrektor szkoły powiadamia kuratora oświaty o zaistniałym przypadku zakażenia.

5.                 Dyrektor szkoły lub wyznaczona przez niego osoba sporządza listę osób przebywających  w  tym  samym  pomieszczeniu   co   osoba  zakażona  oraz  listy  kontaktów   z zakażonym na terenie szkoły.

 

X  DODATKOWE ZASADY POSTĘPOWANIA UCZNIÓW

1.                 Uczniowie  mają  obowiązek  stosowania   się   do   zaleceń   niniejszego   regulaminu   (także   w pozostałych jego częściach, które ich dotyczą) i innych procedur oraz zaleceń porządkowych związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

2.                 Uczniowie ograniczają pobyt w szatni i innych zatłoczonych miejscach do koniecznego minimum.

3.                 Ucznia obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

4.                 Po przyjściu do szkoły  uczniowie dezynfekują ręce. W korytarzu znajduje się bezdotykowy dyspenser z płynem  dezynfekującym,  z którego mogą korzystać uczniowie przy przyjściu lub wyjściu z szatni.

5.                  Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki i nie powinni korzystać z cudzych.

6.                  Uczniowie nie mogą przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

7.                  Nie należy dzielić się z innymi własnym jedzeniem i piciem.Przed i po każdej konsumpcji należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce.

8.                  W przestrzeniach wspólnych (szatnie, korytarze, biblioteka, toaleta,  sekretariat itp.) uczniowie obowiązkowo zakładają przyłbice lub maseczki.

9.                  W sali lekcyjnej, po zajęciu miejsca w ławce, uczeń nie musi nosić maseczki, zakłada ją wtedy, gdy zbliża się do niego nauczyciel lub inny uczeń.

 

XI   ZASADY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI

1.                 Rodzice nie przyprowadzają/ przysyłają do szkoły dzieci chorych, przeziębionych, z katarem, kaszlem, podwyższoną temperaturą.

2.                 Ograniczają ilość osób upoważnionych do przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły.

3.                 Stosują się do procedur reżimu sanitarnego i dystansu społecznego na terenie szkoły.

4.                 Udzielają rzetelnej informacji o stanie zdrowia dziecka przy każdorazowym przyprowadzaniu dziecka do szkoły.

5.                 Udostępniają aktualny numer telefonu, za pomocą którego pracownik szkoły ma możliwość szybkiej komunikacji z rodzicami.

6.                 Przyprowadzają i odbierają dzieci wyłącznie we wskazanych przez siebie godzinach.

7.                 Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do złożenia w formie pisemnej deklaracji rodzica/ opiekuna prawnego zawierającej m.in. zgodę na dokonanie pomiaru temperatury u dziecka/ ucznia w uzasadnionym przypadku (załącznik nr 1).

8.                 Zapewniają dziecku wodę do picia i drugie śniadanie zapakowanie w pojemnik lub torbę foliową.

9.                 Przestrzegają zakazu dotyczącego nie przynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do szkoły.

 

 

XII  FUNKCJONOWANIE KUCHNI I STOŁÓWKI SZKOLNEJ

1.                  Pracownicy  zatrudnieni w kuchni zobowiązani są do przestrzegania reżimu sanitarnego.

2.                  Personel pracujący w kuchni zobowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

3.                  Naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 °C i wyparzać.

4.                  Obiady są wydawane  z zachowaniem wymaganego dystansu i reżimu sanitarnego..

5.                  Pracownik obsługi po dokładnym umyciu rąk, zgodnie z instrukcją przystępuje do podania posiłku dzieciom. Po spożyciu przez dzieci posiłków oddaje naczynia do zmywalni.

6.                  Po zakończonym posiłku należy zdezynfekować używane powierzchnie i sprzęty – szczególnie blaty stołów, blaty kuchenne, powierzchnie krzeseł.

 

XIII    ORGANIZACJA WYCIECZEK

1.                  Do odwołania zawiesza się organizowani ewycieczek.

 

XIV    EDUKACJA W WARIANCIE HYBRYDOWYM  I ZDALNYM

1.                 W przypadku powrotu do edukacji zdalnej podstawowym narzędziem w pracy nauczycieli  będzie poczta e-mail i lub platforma webex.com.

2.                 Na początku roku wychowawcy przeprowadzają godziny wychowawcze na temat bezpiecznego korzystania z Internetu podczas nauczania zdalnego, zwracając uwagę m.in. na to, że nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom oraz nie wolno uczniom utrwalać wizerunku innych osób podczas lekcji zdalnych.

3.                 W  przypadku  tzw.  nauczania  hybrydowego  zajęcia  zdalne  będą  mogły  być  prowadzone    z wyznaczonych do tego celu sal szkolnych wyposażonych w laptop z kamerą  i mikrofonem.

4.                 W przypadku zastosowania wariantu nauczania hybrydowego (mieszanego) uczniowie będą uczyli się w trybie tygodniowej wymiany klas(część oddziałów pracuje zdalnie, część w szkole).

5.                 W przypadku stwierdzenia zarażenia korona wirusem wśród uczniów lub nauczycieli można zastosować wariant mieszany (hybrydowy) nauczania, w którym w szkole pozostaną klasy bez kontaktu z zarażonym, a klasy z kontaktu z osobą zarażoną zostaną skierowane na nauczanie zdalne.

6.                  Podczas nauczania zdalnego zobowiązuje się wychowawców do systematycznego prowadzenia godzin wychowawczych.

7.                  W przypadku zajęć zdalnych zwracamy uwagę,by:

a)       lekcje były zaplanowane na 30-45 minut;

b)      lekcje odbywały się w terminach określonych przez plan lekcji;

c)       lekcje nie były przedłużane, gdyż uczniowie mają prawo do przerw między nimi;

d)      na lekcjach obowiązywała zasada krótkiego przypominania treści przekazywanych na poprzednich zajęciach;

e)       równomiernie obciążać uczniów pracą domową;

f)        potwierdzać na bieżąco uczestnictwo uczniów w zajęciach, odnotowując obecność lub nieobecność w dzienniku;

g)       korzystać z materiałów pochodzących wyłącznie z bezpiecznych źródeł;

h)      wychowawcy powinni  monitorować stosowanie obowiązujących zasad w nauczaniu zdalnym.

8.                 Uczniowie nieobecni w szkole z powodu choroby będą mogli się kontaktować z nauczycielem podczas konsultacji on-line i nadrobić materiał w czasie wyznaczonym przez nauczyciela danego przedmiotu.

 

XV    WYKAZ WAŻNYCH TELEFONÓW

1.                 URZĄD GMINY JODŁOWNIK-  34-620 Jodłownik 198  Tel. 18 3321251, 18 3321301

2.                 CPR CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO  Tel.112 

3.                 NUMER INFOLINII NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA DOTYCZĄCEJ POSTĘPOWANIA w  sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem (czynna całą dobę 7 dni w tygodniu)  Tel. 800 190 590

4.                 POWIATOWA STACJA SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNA W LIMANOWEJ UL. M.B. BOLESNEJ 16 B (dyżur całodobowy) Tel.  018) 3372101 lub 606127362  

5.                 Szpitale zakaźne Małopolska:

1)      Kraków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2, (12) 400 20 00, (12) 400 20 21, (12) 400 20 06

2)      Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66, dorośli: (12) 622 94 03, (12) 622 93 90, (12) 622 94 07, dzieci: (12) 622 95 03, (12) 622 93 44

3)      Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, (12) 614 23 23, (12) 614 23 22, (12) 614 23 27

4)      Myślenice, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 2, (12) 273 03 54, (12) 273 30 50, (12) 273 03 03

 

Załącznik nr 1

OŚWIADCZENIE  RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH


…………………………………………….  uczeń klasy .....................................
( Imię i nazwisko dziecka)                                                                           (klasa)

1. Oświadczam, że zapoznałam/łem się z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa na terenie szkoły, obowiązującymi w roku szkolnym 2020/2021, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które dostępne są na stronie internetowej szkoły.


2. Oświadczam,  że zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących w placówce zasad, związanych z reżimem sanitarnym, zawartych w procedurach i przyprowadzania do szkoły tylko
 i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury lub innych oznak chorobowych czy złego samopoczucia.


3. Zobowiązuję się do natychmiastowego odebrania dziecka ze szkoły w razie wystąpienia u niego jakichkolwiek objawów chorobowych.


4. Zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania dyrektora/nauczyciela placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej u dziecka lub domowników w związku z infekcjami oraz wirusem Covid-19.


6.  Zobowiązuję się, że dziecko będzie przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.


7. Oświadczam, że dziecko nie jest uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.

 

8.  Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała mojego dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

 

……….…………………………………..………..
data/podpis rodzica/rodziców/opiekuna prawnego

*Jako objawy infekcji rozumie się np. gorączka, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine