Procedury zapewnienia bezpieczeństwa
w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Adama
Mickiewicza
w Krasnem-Lasocicach
w związku z sytuacją epidemiczną w kraju
spowodowaną wirusem COVID-19
obowiązujące od 1 września 2020 r.
Podstawa procedury:
Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 z dnia
I CEL
Celem procedury jest określenie zasad organizacji i pracy w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krasnem Lasocicach w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozpowszechniania się wirusa.
II ZAKRES PROCEDURY
Procedurę należy stosować w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krasnem Lasocicach.
III OSOBY ODPWOWIEDZIALNE ZA WDROŻENIE PROCEDURY
Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz pracownicy szkoły
IV OKRES OBOWIĄZYWANIA REGULAMINU I ZMIANY W NIM WPROWADZANE
- Regulamin obowiązuje od 1 września 2020 do odwołania.
- Możliwe jest wprowadzanie zmian w niniejszym regulaminie w formie aneksów w zależności od zmian w prawie, sytuacji epidemicznej oraz wskutek dokonanych obserwacji życia szkoły.
ORGANIZACJA OPIEKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
1.Grupa dzieci wraz z opiekunem będzie przebywać w wyznaczonej i stałej sali.
2. Do grupy dzieci, przyporządkowani będą ci sami opiekunowie.
3. Z sali, w której przebywa grupa zostaną usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) będą one dokładnie myte, czyszczone lub dezynfekowane.
4.Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
5. Sala będzie wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
6. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
7. W przedszkolu do odwołania nie będą organizowane wyjścia dzieci poza teren placówki, imprezy wspólne dla grup, teatrzyki, koncerty itp.
8.W miarę możliwości dzieci będą korzystać z pobytu na świeżym powietrzu na terenie oddziału przedszkolnego, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
9. Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do oddziału przedszkolnego, będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany przez wyznaczonego pracownika.
PRZYPROWADZANIE I ODBIÓR DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
1.Dzieci do oddziału przedszkolnego są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe. 2.Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do przyprowadzania do oddziału przedszkolnego dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych, tj. podwyższona temperatura, kaszel, katar, wymioty, biegunka, wysypka, osłabienie.
3.Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego.
4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z oddziału przedszkolnego mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników placówki jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m. W szatni oddziału przedszkolnego może znajdować się maksymalnie dwóch rodziców/opiekunów z dzieckiem/dziećmi. Pozostali rodzice oczekują przed budynkiem oddziału przedszkolnego zachowując między sobą bezpieczną odległość min. 1,5 m. W sytuacjach szczególnych (np. złe warunki atmosferyczne ) po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem szkoły przy której znajduje się oddział przedszkolny, ustalona zostanie określona godzina przyprowadzania poszczególnych dzieci.
5.Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej oddziału przedszkolnego, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6.W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w oddziale przedszkolnym rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
7.Po pozostawieniu dziecka w oddziale przedszkolnym lub po jego odebraniu, rodzice /opiekunowie niezwłocznie opuszczają jego teren.
8. Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
KOMUNIKACJA Z RODZICEM
1.Nauczyciel wraz z rodzicem ustalają sposoby szybkiej komunikacji między oddziałem przedszkolnym a opiekunem dziecka.
2.Nauczyciel po uzyskaniu zgody od rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka, dokonuje tej czynności w razie zaistnienia takiej konieczności, tj. np. w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Jeżeli pomiar temperatury dokonany zostanie przy użyciu bezdotykowego termometru (minimum 1 termometr na oddział) – zostanie on zdezynfekowany po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów, niż termometr bezdotykowy, istnieje konieczność jego dezynfekcji po każdym użyciu
3.Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby zostanie niezwłocznie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Ponadto nauczyciel niezwłocznie powiadomi rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.
4. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do złożenia w formie pisemnej deklaracji rodzica/ opiekuna prawnego zawierającej m.in. zgodę na dokonanie pomiaru temperatury u dziecka/ ucznia w uzasadnionym przypadku (załącznik nr 1).
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
1.Przy wejściu do budynku oddziału przedszkolnego rodzice/opiekunowie mają obowiązek dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.
2.Nauczyciel powinien regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
3.Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
4.Wskazane jest aby w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych umieścić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
5.Pracownik obsługi dokonuje bieżącej dezynfekcji toalet.
Niniejsze procedury należy stosować łącznie z procedurami zapewnienia bezpieczeństwa obowiązującymi dla Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krasnem – Lasocicach.
WYKAZ WAŻNYCH TELEFONÓW
- 4. URZĄD GMINY JODŁOWNIK- 34-620 Jodłownik 198 Tel. 18 3321251, 18 3321301
- 5. CPR CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO Tel.112
- 6. NUMER INFOLINII NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA DOTYCZĄCEJ POSTĘPOWANIAw sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem (czynna całą dobę 7 dni w tygodniu) Tel. 800 190 590
- 7. POWIATOWA STACJA SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNA W LIMANOWEJ UL. M.B. BOLESNEJ 16 B (dyżur całodobowy) Tel. 018) 3372101 lub 606127362
- 8. Szpitale zakaźne Małopolska:
1) Kraków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Szpital Uniwersytecki, ul. Macieja Jakubowskiego 2, (12) 400 20 00, (12) 400 20 21, (12) 400 20 06
2) Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, os. Na Skarpie 66, dorośli: (12) 622 94 03, (12) 622 93 90, (12) 622 94 07, dzieci: (12) 622 95 03, (12) 622 93 44
3) Kraków, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, (12) 614 23 23, (12) 614 23 22, (12) 614 23 27
4) Myślenice, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 2, (12) 273 03 54, (12) 273 30 50, (12) 273 03 03
Załacznik nr 1
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
……………………………………………. uczeń klasy .....................................
( Imię i nazwisko dziecka) (klasa)
1. Oświadczam, że zapoznałam/łem się z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa na terenie szkoły, obowiązującymi w roku szkolnym 2020/2021, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które dostępne są na stronie internetowej szkoły.
2. Oświadczam, że zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących w placówce zasad, związanych z reżimem sanitarnym, zawartych w procedurach i przyprowadzania do szkoły tylko
i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury lub innych oznak chorobowych czy złego samopoczucia.
3. Zobowiązuję się do natychmiastowego odebrania dziecka ze szkoły w razie wystąpienia u niego jakichkolwiek objawów chorobowych.
4. Zobowiązuję się do niezwłocznego poinformowania dyrektora/nauczyciela placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej u dziecka lub domowników w związku z infekcjami oraz wirusem Covid-19.
6. Zobowiązuję się, że dziecko będzie przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
7. Oświadczam, że dziecko nie jest uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
8. Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała mojego dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
……….…………………………………..………..
data/podpis rodzica/rodziców/opiekuna prawnego
*Jako objawy infekcji rozumie się np. gorączka, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.